Pierwsza wizyta w klubie - jak się przygotować?


Aby grać w squasha nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu ani wyjątkowego przygotowania. W większości przypadków wystarczą sportowe ubranie i buty. Jednak aby pierwsza wizyta w klubie nie była dla nas nieprzyjemną przygodą należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy oraz poświęcić chwilę na przygotowanie.IMG_0923


W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy w życiu postanowiłam wybrać się z mężem na partyjkę squasha. Na początku myślałam, że mój wcześniejszy  kontakt z tenisem spowoduje, że squash nie będzie dla mnie większym wyzwaniem, jednak po pierwszych 10 minutach zmieniłam zdanie. Tempo gry jest o wiele szybsze niż w tenisie. Trzeba być bardziej skoncentrowanym na piłce, gdyż ta może odbić się od wszystkich ścian i nas „przegonić” po boisku nim zdarzymy ją odbić.IMG_0918


Po pierwszym treningu squasha powinniśmy pamiętać o:


BUTY – Na początku wystarczą zwykłe, sportowe buty z jasną, niebrudzącą podeszwą. W przypadku innego koloru podeszwy, grozi nam, że nie zostaniem wpuszczeni na kort


RAKIETA – Większość klubów umożliwia wypożyczenie rakiety, co oczywiście na dłuższą metę nie jest rozwiązaniem ekonomicznym,  jednak pozwala upewnić się, który model będzie dla nas odpowiedni.


PIŁKA – Piłki są dostępne w klubach. Warto jednak pomyśleć o swojej piłce wtedy będziemy mieć pewność, że jest dobrej jakości a jej typ jest odpowiedni do naszego poziomu.


STRÓJ – Do gry wystarczy dowolne, wygodne sportowe ubranie.IMG_0908


Dlaczego squash jest taki fajny? Squash to dyscyplina sportowa, dzięki której w znaczący sposób poprawia się kondycja fizyczna, buduje się wśród młodzieży poczucie zdrowej rywalizacji i przestrzegania zasad. Jest to też świetna okazja do dobrej zabawy i spędzania czasu inaczej niż przed telewizorem, czy na ławce przed blokiem. Squash to gra dla wszystkich, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, dla młodszych i dla starszych. A co istotne podczas 1 godziny grania w squasha spalamy ponad 710 kalorii! Dla porównania godzina grania w tenisa spalamy prawię połowę mniej – 400.


Poniżej zasady gry w squasha – źródło www.squash360.pl


Pierwsze chwile ze Squashem sprawiają tyle radości, że nie chce się myśleć o jakichkolwiek zasadach. Jednak ze względów bezpieczeństwa i polepszenia jakości gry, Ty i Twój partner powinniście poznać podstawowe zasady gry. W innym wypadku uciekając od odbijającej się od ścian piłki gra będzie jedynie walką o przetrwanie.zagrania-cross-court-drive


Podstawowe zasady gry w squasha są dość proste. Grę rozpoczyna zagranie serwisowe. O tym, który z zawodników ma rozpocząć zagrywkę decyduje losowanie zwykle wykonywane przez obrót rakietą – gracze zgadują, czy rakieta wyląduje w górę lub w dół logiem na końcu rączki.


Serwis – Zwycięzca losowania może wybrać z którego pola serwisowego zacznie grę. Serwujący zagrywa piłkę naprzemiennie raz z lewego raz z prawego pola serwisowego aż do momentu utraty punktu po którym następuje zmiana serwującego. W kolejnych setach pierwszym serwującym jest gracz, który wygrał poprzedniego seta.


Aby serwis był udany musisz:


– zagrać piłkę tak aby odbiła się ona od przedniej ściany pomiędzy liniami autowymi


– zagrać piłkę tak aby trafiła na pole serwisowe Twojego przeciwnika


– mieć przynajmniej jedną nogę w polu serwisowym


– zagrać tak aby piłka przed odbiciem się od jakiejkolwiek ze ścian najpierw dotknęła ściany przedniej


Powtórka- Podczas serwu Twój przeciwnik może stać w dowolnym miejscu, o ile nie koliduje to z serwerem. Może zagrać piłkę zarówno po odbiciu od ścian, podłogi lub bezpośrednio z powietrza.
Odbierający przegrywa zagrywkę jeśli piłka zostanie odbita po podwójnym zetknięciu z podłogą, odbita zostanie rakietą więcej niż raz lub gdy trafi poza linie autowe.


Wymiana – Rozegranie piłki składa się z serwisu i wymiany. Po poprawnym serwisie piłka rozgrywana jest aż do momentu błędu któregoś z graczy. Gracz wygrywa daną piłkę jeśli przeciwnikowi nie uda się poprawnie zaserwować lub poprawnie zagrać piłki – piłka trafia w aut lub odbija się dwukrotnie od ziemi.


Punktacja – Najczęstszym spotykanym na naszym terenie i obowiązującym na turniejach sposobem punktowania jest system do 11, w którym każda wymiana to jeden punkt, niezależnie od tego kto serwował. Więc jeśli serwujesz i zagrasz błędnie, Twój przeciwnik otrzymuje punkt a następnie przejmuje serw. Wygrywa zawodnik który pierwszy osiągnie 11 punktów.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]